Zapisz się do newslettera
26.03

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day) to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia ustanowione przez ONZ i w tym roku obchodzone po raz szósty.

Obchody mają na celu m.in. podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.

Motywem przewodnim jest „Light in up blue”, czyli globalna akcja ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO. W 2012 roku tysiące budynków, w setkach miast, dziesiątkach krajów na świecie zmieniło swój kolor na niebieski, będącym symbolem solidarności z osobami z autyzmem.  Wśród błękitnych obiektów, znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Budynek GWP, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, Universal Studio w Hollywood, CN Tower w Kanadzie i wiele innych.

Centrum Terapii PROMITIS wraz z Publicznymi Poradniami Psychologiczno-Pedagogicznymi z okazji Światowego Dnia Autyzmu zaprasza na bezpłatne spotkania i warsztaty dla rodziców, nauczycieli, pedagogów i wszystkich osób zainteresowanych tematyką autyzmu. Spotkania odbędą się w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie w naszych placówkach.

Wydarzenie obejmie :

Spotkania z terapeutami na co dzień pracującymi z dziećmi autystycznymi w placówkach terapeutycznych – pedagog, psycholog, logopeda, dietetyk, terapeuta SI;

Spotkania ze specjalistami z publicznych poradni diagnozujących i orzekających.

Czym jest autyzm?

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, które ingeruje od wewnątrz w całą osobowość człowieka. Nieprawidłowości  rozwoju widoczne są w tak ważnych sferach rozwoju jak: język, komunikacja, kompetencje społeczne, rozwój emocjonalny, poznawczy oraz ruchowy. Autyzm diagnozowany jest najczęściej w okresie dzieciństwa, ale wbrew obiegowej opinii nie występuje tylko w tym okresie rozwoju człowieka.

Jak pokazują badania autyzm i całościowe zaburzenia rozwoju mogą stać się jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u dzieci. W krajach zachodnich zaburzenia autystyczne o różnym nasileniu diagnozowane są średnio u co 150-go lub nawet u co setnego rodzącego się dziecka. To znacznie więcej niż jeszcze 20 lat temu - eksperci mówią o globalnym kryzysie.

Każde dziecko z autyzmem jest inne, a nieprawidłowości oraz ich stopień natężenia w poszczególnych sferach jest specyficzny u poszczególnych dzieci. Wcześnie podjęta terapia skupiająca się na kształtowaniu umiejętności dziecka, których rozwój nie przebiega prawidłowo, umożliwia oraz ułatwia integrację dziecka w grupie rówieśniczej oraz funkcjonowanie w codziennym jego życiu.

Co powinno zaniepokoić?

• opóźniona nauka mówienia,
• małomówność,
• powtarzalne ruchy,
• kompulsywne układanie przedmiotów,
• brak kontaktu wzrokowego,
• brak przyjemności związanej z bliskością,
• trudności w odróżnieniu „ja” od „ty”,
• trudności w rozpoznawaniu emocji innych,
• trudności w rozpoznawaniu ironii, metafor, dowcipów,
• trudności w stosowaniu komunikacji niewerbalnej,
• wąskie zainteresowania,
• nieumiejętność zmiany tematu rozmowy.

Centrum Terapii PROMITIS wraz z Publicznymi Poradniami Psychologiczno-Pedagogicznymi z okazji Światowego Dnia Autyzmu ZAPRASZAJĄ NA BEZPŁATNE WARSZTATY

Autyzm to jeden z najpoważniejszych zdrowotnych problemów cywilizacyjnych świata, lecz świadomość społeczna dotycząca przyczyn, objawów i możliwości leczenia jest wciąż stosunkowo niewielka.

Centrum Terapii PROMITIS od lat specjalizuje się w diagnozie, terapii i edukacji dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera. Z okazji Światowego Dnia Autyzmu chcielibyśmy podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z rodzicami.

Celem akcji jest zapewnienie wszystkim osobom, których ten problem dotyczy, możliwości uzyskania realnej pomocy, pogłębienia wiedzy i konsultacji ze specjalistami, którzy na co dzień diagnozują i prowadzą terapię dzieci autystycznych.

Na spotkaniach poruszone zostaną takie tematy, jak:

Autyzm – fakty i mity

Czy to może być autyzm? Jak zauważyć pierwsze objawy?

Proces diagnostyczny – jak i gdzie?

Jak uzyskać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?

Jak uzyskać orzeczenie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju?

Jak dobrać i prowadzić terapię właściwą dla potrzeb dziecka terapię?

Przedszkole integracyjne czy terapeutyczne?

Dieta w autyzmie

Kiedy dziecko nie mówi - alternatywne metody komunikacji

Autyzm a integracja sensoryczna

Wspólnie z:

Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Psychologicznej na Półkolu w Krakowie

Poradnią Pedagogiczno-Psychologiczną nr 4 przy Mińskiej w Warszawie

Oraz przy gościnnym udziale Dyrekcji Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej nr 5 przy Czajkowskiego we Wrocławiu

KIEDY: 2. 04.2013, godziny 11.00 – 18.00

GDZIE: Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Centrum Terapii PROMITIS

Wrocław, ul. Kościuszki 108a lok.9, tel. (71) 798 01 98 , e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript." target="_blank">wrocłTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kraków, ul. Grottgera 1 lok.3, tel. (12) 311 75 12, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warszawa, ul. Mickiewicza 9 lok. 3, tel. (22) 810 63 90, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną lub mailową.

 

Więcej o warsztatach na stronie internetowej: www.centrum-terapii.pl